Ανανέωση Εξοπλισμού Εργαστηρίου Πληροφορικής

Με την ευγενική χορηγία από το Ινστιτούτο Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, το σχολείο μας ανανέωσε τον εξοπλισμό του εργαστηρίου Πληροφορικής, με υπολογιστές τελευταίας τεχνολογίας. Ειδικότερα, έπειτα από αίτημά του διευθυντή της σχολικής μονάδας κ. Αναστάσιου Ραβανού, λάβαμε 7 σταθερούς υπολογιστές, 7 οθόνες υπολογιστών και 2 φορητούς υπολογιστές (laptops). Το σύνολο του εξοπλισμού εγκαταστάθηκε με προσωπική εργασία από τον καθηγητή Πληροφορικής κ. Βασίλη Μαντζαβίνο, εξοικονομώντας απαραίτητους πόρους για το σχολείο και θα αξιοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες για την καλλιέργεια των ψηφιακών τους δεξιοτήτων, την αναβάθμιση του μαθήματος της Πληροφορικής και την εξοικείωση τους με προγράμματα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής. Καθοριστικής σημασίας για την επίτευξη του όλου εγχειρήματος ήταν η συμβολή στην επικοινωνία μεταξύ σχολικής μονάδας και Ινστιτούτου Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, την οποία συντόνισε η καθηγήτρια Αγγλικών κα Γεωργία Σταυρογιάννη.