ERASMUS+ TARGOVISTE ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ

Με μεγάλη χαρά το σχολείο μας συμμετείχε σε πρόγραμμα Erasmus στο Targoviste της Ρουμανίας, από 25 Φεβρουαρίου έως τις 2 Μαρτίου 2024 με τρεις μαθήτριες συνοδευόμενες από τον διευθυντή κ. Ραβανό Αναστάσιο.

It was a great pleasure for our school to participate in an Erasmus Programme in Targoviste, Romania, from 25th February 2024 to 2nd  March 2024, with three students of our junior high school accompanied by the headmaster, Mr. Ravanos Anastasios.

Η αποστολή μας, στην οποία συμμετείχαν και άλλα σχολεία από τη Βοιωτία Ελλάδας, έτυχε πολύ θερμής υποδοχής από την διευθύντρια κυρία Anca Suditu, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου Scoala Gimnaziala Smaranda Dumitru Roman Urziceanca στην περιφέρεια Dambovita της Ρουμανίας.

Our group, consisted of both teachers and students of various schools of Viotia, Greece, received a warm welcome by the headmistress, Mrs. Anca Suditu, the teachers and the students from Scoala Gimnaziala Smaranda Dimitru Roman Urziceanca, region of Dambovita of Romania.

Οι μαθήτριές μας δέθηκαν από την πρώτη στιγμή με τα παιδιά του Γυμνασίου Οινοφύτων και με τα παιδιά του σχολείου υποδοχής.

Our students bonded with the students of Oinofyta Junior High School and with the students of  the host school from the very first moment.

Από την πρώτη μέρα οι μαθητές εντάχθηκαν σε ομάδες και εργάστηκαν σε δραστηριότητες εντός και εκτός σχολείου. Γνώρισαν την τεχνική λήψης  φωτογραφίας, φωτογράφησαν και πόζαραν ως μοντέλα.

Since the first day of our programme, the students took part in collaborative activities both inside and outside the classroom. They were taught photography techniques, got involved into taking photos and posing as models as well.

Ασχολήθηκαν με χειροτεχνίες  και με βιωματικό τρόπο  ήρθαν σε επαφή με την παραδοσιακή τέχνη του αργαλειού.

They were engaged in handicrafts and got in touch with the traditional art of weaving in an experiential way of learning.

Στην αυλή του σχολείου συνδύασαν τον χορό με το παιχνίδι και τις αθλοπαιδιές.

They also combined dancing with outdoor games and sports in the schoolyard.

Μέσω παιχνιδιών (κυνήγι του Θησαυρού και κυνήγι της Χήνας) και περιήγησης στην πόλη του Targoviste, μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε τα αξιοθέατα της ευρύτερης περιοχής, καθώς επίσης και άλλα σχολεία της υπαίθρου, πλησίον του σχολείου υποδοχής.

Through various games (such as Treasure Hunt and Goose Hunt) and a tour of the town of Targoviste, we were given the opportunity to get acquainted with the sights of the nearby region, as well as with other rural schools near our host school.

Η τελευταία μέρα του αποχαιρετισμού έκρυβε μεγάλη συγκίνηση και πολλές εκπλήξεις. Σε όλους τους συμμετέχοντες απονεμήθηκε αναμνηστικός τίτλος και πολλά αναμνηστικά δώρα μαζί με τις χειροτεχνίες που τα παιδιά δημιούργησαν. Έκλεισε με μοντέρνους αλλά και παραδοσιακούς χορούς από τις δυο χώρες, με παραδοσιακά τραγούδια και αμοιβαίες υποσχέσεις για το μέλλον.

The farewell party on the last day was full of excitement and many surprises. All the participants were awarded a commemorative certificate and many souvenirs along with the crafts created by the students. Our programme ended with modern and traditional dances from both countries, with traditional songs and mutual promises for the future.

Στη μεγάλη επιτυχία του προγράμματος συνέβαλαν η άρτια οργάνωση από την κα Άνκα και τους συναδέρφους της, η αληθινή αγάπη και η τεράστια φιλοξενία τους, στοιχεία, τα οποία σε συνδυασμό με το έντονο ορθόδοξο χριστιανικό στοιχείο, μάς έδωσαν την αίσθηση ότι βρισκόμαστε σε πολύ κοντινούς μας ανθρώπους.

The great success of the programme was due to the excellent organization by Mrs. Anka and her colleagues, their love and tremendous hospitality, which, combined with the intense Orthodox Christian element, gave us a feeling of being with people very close to us.

Αντίστοιχα και η επιτυχία της Ελληνικής αποστολής ήταν εξίσου μεγάλη, εξαιτίας της άριστης οργάνωσης από τον πολύπειρο σε ευρωπαϊκά προγράμματα κύριο Βασίλη Σακκά, καθώς και από την τέλεια χημεία μεταξύ των συμμετεχόντων.

Similarly, the success of the Greek delegation was equally great, due to the excellent organization by the highly experienced in European projects Mr. Vassilis Sakkas, as well as the perfect chemistry between the participants.

Σας ευχαριστούμε για όλα.

Θα μας μείνουν όλα αξέχαστα.

Καλή αντάμωση.

Thank you for everything.

It was an unforgettable experience.

Looking forward to seeing you again.